Bayram Yönlendrime
Kars Gravyer Peyniri 250 Gr.
Kars Gravyer Peyniri 250 Gr.

Kars Gravyer Peyniri 250 Gr. (STK 0526)

2 Senelik, Doğal Gravyer Peyniri 

Gravyer Nedir?

Günümüzde Kars ilimizde de üretimi yapılan gravyer peyniri Avrupai tarzda bir peynir olup, İsviçre kökenli bir peynirdir. Gruyere bir İsviçre kasabasıdır ve bu peynir çeşidi oradan doğmuştur. Ülkemizde üretilmeye başlaması ise 1. Dünya Savaşı iledir ve gravyer peyniri imalatı Gürcistan’dan göç eden aileler tarafından Kars’a getirilmiştir. 

 

Gravyer Peynirine ülkemizde Kars Peyniri veya Kars Gravyeri de denmektedir. İyi bir gravyer peyniri elde etmek için tam yağlı inek sütü kullanılır ve sütün elde edileceği hayvanın sağlıklı olması özellikle memelerinde bir hastalığın bulunmaması gerekir. Ayrıca; süt elde edilen hayvanın kaliteli yemlerle beslenmesi gerektiği söylenmektedir.

Gravyer yapımı biraz uzun bir süreçtir ve hazır hale gelmesi neredeyse üç ay ile dokuz ay arasını bulmaktadır. Gravyer peynirlerinin görüntüsü ise tekerleği andırıyor ve bir tekerlek gravyer peyniri ise yaklaşık olarak 90 kilo geliyor. 90 kilo peynir elde etmek için neredeyse 1,5 ton süt kullanılıyor.

 

Ürünlerimizi tercih ettiğiniz için Teşekkür Ederiz. Saat 15:00' a kadar verdiğiniz siparişler aynı gün kargolanır. Ürünlerinizi kırılma ve bozulmalara karşı ciddi bir hassasiyetle paketliyor özenle kargoya teslim ediyoruz. Ürünlerimiz ile bilgi alabilmek için WhatsApp Destek Hattımızdan ( 0552 3000 445 ) müşteri temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Ürününüz ortalama 3 iş günü içerisinde adresinize gelir. Çamavluciftligi.com - 30 yıllık Tecrübe !

Benzer Ürünler